O mně - koncepce mého současného kolejiště.

8. června 2017 v 13:10 | Miloš |  O mně
Jak už jsem psal v úvodním článku O mně, zaměřuji se na měřítko H0 s DCC v kolejích a modeluji českou trať ČSD ve IV. epoše. Rámcovým tématem je provoz na vedlejší jednokolejné trati s odbočenou lokálkou v odbočné stanici a na několika přilehlých vlečkách. Kolejiště buduji pro svá vnoučata na ježdění a pro sebe, abych si měl na čem hezky zamodelařit. Bohužel nemám ve svém panelákovém bytu prostor pro stabilní ani segmentové H0 kolejiště a na případná menší měřítka už hůře vidím, takže jsem přinucen budovat kolejiště rozebíratelné.

Protože nás ale samozřejmě nebaví jen přihlouple jezdit dokola a bez cíle po kolejích položených na koberci (tzv. kobercové kolejiště), chci si opravdu plnohodnotně zamodelařit a vyzkoušet si nějakou krajinu, stanici, depo apod., což se s výše uvedeným omezením ale dosti těžko slučuje. Řešením by jistě bylo jít cestou standardních normovaných kolejových modulů nebo minimodulů, ale aby ty měly smysl a dalo se na nich doma jezdit, musí jich být hodně a hlavně ani na moduly bych místo bohužel nenašel. Takže jsem se nakonec musel dát cestou kombinace kobercového kolejiště s nenormovanými plochými "kobercovými moduly". To vlastně znamená, že vybuduji několik nízkých a plochých kusů krajiny (kobercových modulů) a ty jsou pak vzájemně propojeny "po koberci" běžným kolejivem s integrovaným podložím. Toto řešení má samozřejmě výrazná krajinná omezení (ploché řešení, problematické spodní přestavníky a kabeláže atd.), ale pro mě má především řadu výhod, které jeho očividná omezení u mě převáží:
 • kobercové moduly jsou velice snadno skladné ve skříni apod.
 • takovéto kolejiště v bytě zabírá i v rozloženém provozním stavu méně místa než stojanové modulové kolejiště
 • lze jezdit hned třeba už i jen s jedním prvním modulem a kolejiště lze tedy rozšiřovat postupně
 • moduly jsou malé a lze tedy každý v rozumném čase a za rozumné peníze dokončit, kdežto velké kolejiště bývá mnoho let nedokončeno a tedy provozorně provozováno
 • i pouze několik klíčových kobercových modulů umožní relativně bohatý a líbivý modelový provoz (pro provoz není třeba nutně hned mít moduly širé trati, nebo se tyto nemusí nakonec budovat vůbec)
 • řešení s propojením modulů běžnými kolejem přináší vysokou flexibilitu výstavby kolejiště - postavíte si klidně vždy úplně jinak tvarově řešené kolejiště
Je jasné, že spojovací úseky po koberci mezi moduly nejsou moc modelové, ale bohužel musím volit kompromisní řešení a například mým vnoučatům to vůbec nevadí a jejich fantazie toto hravě překoná a mají oproti klasickému kobercovému kolejišti velikou radost z modelového řešení krajiny na jednotlivých kobercových modulech.

Tato koncepce řešení pak jasně vedla k volbě rozebíratelného kolejiva s integrovaným podložím. Protože jsem v začátcích při nákupu k Multimausu Roco dostal nádavkem ještě nějaké kolejivo Roco GeoLine, zaměřil jsem se tedy na tento typ kolejiva. Nyní vím, že to možná nebyla optimální volba a měl jsem asi spíše použít nějaké 2,5 mm kolejivo (např. Fleischmann s podložím), abych jej mohl na kobercových modulech snadněni kombinovat s kolejemi jiných výrobců, ale už se stalo, nějaké kolejivo jsem již dokoupil a tak zůstanu u GeoLine od Roco. Jeho ohromnou výhodou ja naopak to, že lze pořídit přestavníky vyhýbek i s DCC dekodéry, které jsou přímo zabudovány do kolejového podloží a energii i řídící signály si berou přímo z kolejí, takže lze snadno vyhýbky dálkově ovládat a přitom není třeba k vyhýbkám tahat žádné kablíky, což výrazně zjednodušuje tuto koncepci řešení kolejiště.

Předběžně plánuji vytvořit tyto kobercové moduly:
 • obloukový modul s kopcem a tunelem (zhruba hotový)
 • modul malé zastávky Hamerní Lhota (je víceméně hotový) - bude jich asi později více
 • modul malé stanice s jednou dopravní a jednou manipulační kolejí a nákladištěm
 • modul s historickou lesní pilou (zakončení vlečky)
 • modul s malou farmou (zakončení vlečky)
 • modul s multifunkčním nákladištěm - sklad kusového zboží, sklad dřeva, sklad uhlí (zakončení vlečky)
 • modul odbočné stanice s dvěma dopravními a dvěma manipulačními kolejemi
 • modul s remízou a kombinovaným zbrojením (uhlí, nafta, písek) k odbočné stanici
 • moduly širé trati s různými motivy (pole, propustek, les ...) - bude jich postupně i více
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama