Nákladní vagóny a jejich patinace

6. června 2017 v 16:13 | Miloš |  Moje vozidla
Z dob mého dětství mi zbylo několik starých nákladních vagónů Piko (DDR) a abych obohatil vagónový park o další a pestřejší možnosti odvozu různých nákladů, doplnil jsem několik dalších vagónů za pár korun na Aukru. Všechny tyto vagóny ale vypadají z výroby moc nově a hlavně moc hračkově (plastově) a tak jsem se rozhodl, že je zkusím napatinovat.
Protože jsem v oboru úpravy a patinace modelů úplný začátečník, nastudoval na internetu řadu technik a pustil se do první zkoušky.

A) Služební / spěšninový vagón

Měl jsem k dispozici starý a zbytečný DR služební vagón, který se mi nepodařilo prodat a tak jsem ho použil jako první zkušební, když to zkazím, tak se nic nestane. Zkusil jsem ho tedy "z gruntu" předělat na zelený spěšninový vůz s obtisky ČSD - abych si vyzkoušel nátěr, nanášení obtisků, patinaci atd.
Nejdříve jsem zkusil vatičkou a lihem sejmout původní nápisy, aby mi neprosvítaly pod novým nátěrem. Moc to nešlo a pouštěna nakonec trochu i podkladová hnědá barva, ale nakonec jsem to z většího sejmul. Pak jsem celý vagón (kromě střechy a podvozku) natřel normálním plochým štětcem 2x zelenou akrylátovou barvou a po zaschnutí seškrábnul bílé brzdové značky pod madly. Zde se ukázala klasická "krása nechtěného", protože pod nedokonale štětcem provedeným zeleným nátěrem trochu někde prosvítá původní hnědá barva a tak se místy vytvořila jakási samovolná patina. Pak jsem se učil nanášet obtisky, což mi moc nešlo. Naštěstí jsem měl sadu obtisků na osobní Y vagóny a tak jsem i po potrhání několika stejných nápisů měl stále zásobu nových nápisů. Nakonec jsem na to snad přišel a poslední obtisky už mi celkem vyšly - chce to ale ještě cvik. Obtisky jsem přetřel bezbarvým akrylátovým lakem. Pak jsem větší část podvozku natřel akrylátovou barvou Rez (Agama) a některé části ještě před úplným zaschnutím zaprášil patinátorem Rez světlá (Agama) - to šlo celkem dobře. Nakonec jsem provedl patinaci střechy Houmrovou metodou pomocí olejové barvy Siena pálená.
Takto teď vypadá vagón po mých prvních pokusech o patinu:

Ještě uvažuji, jestli stejnou Houmrovou metodou neprovést jemnou patinu skříně, aby se zvýraznily spáry mezi prkny a hlavně třeba trochu zmizí nepovedené viditelné okraje obtisků. Ale nerad bych vagón udělal moc špinavý, plánuji jej použít na nostalgické jízdy s parní lokomotivou a s poměrně čistými osobními vagóny Bi. Ještě to uvážím.

B) Cisternový vagón

Cisternový vagón jsem opět měl hračkově plastový a šedivý v DR provedení a rozhodl jsem se ho upravit do trochu české a hlavně hodně špinavé podoby pro modelové potřeby dovozu nafty z podniku Benzina do lokomotivního depa.
Původní vagón vypadal takto (bohužel už nemám původní foto, ale byl až na pár odlišností v nápisech přesně takovýto):
Na vagón jsem nanesl obtisky Benzina (už mi to celkem jde) a druhý den je přetřel bezbarvým akrylátovým lakem. Pak jsem natřel výpustný otvor a několik dalších detailů červenou barvou a zábradlí, plošinky a rám akrylátovou barvou Rez a některá místa (hlavně brzdy a pružiny) ještě zaprášil patinátorem Rez. Barvou rez jsem naznačil i stékající rez po kotli ze zábradlí. Po dokonalém zaschnutí jsem opět Houmrovou metodou provedl patinaci horní části kotle olejovou Sienou pálenou a víko kotle a od něj stékající špínu pomocí olejové Černi kostní.
Současná podoba - cisterna je skoro k nepoznání:


C) Vozy na uhlí:

Obdobným způsobem jsem napatinoval vozy na uhlí a na sypké materiály. Náklady uhlí jsem vytvořil tak, že jsem nahrubo vyřezal skalpelem náklad s kupkami ze styroduru a natřel černou akrylovou barvou. Po zaschnutí jsem vagony vyložil potravinářskou folií a kupky natřel neředěným Herkulesem, posypal najemno roztlučeným skutečným hnědým uhlím, trochu porovnal a pak povrch řádně zakapal naředěným Herkulesem 1:1 s vodou a s kapkou Jaru pro vyšší smáčivost. Po zavadnutí je třeba náklady s folií vytáhnout, fólii opatrně sejmout a náklad nechat řádně doschnout.
Plechový uhlák před patinací:
Po patinaci:
Další obdobně patinovaný uhlák s dřevěnými postranicemi:
Další dřevopostranicový vůz před patinací:
Po patinaci s naznačením zaprášení dveří šedivým patinátorem:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama