Domácí "flokovačka" na statickou trávu

21. června 2017 v 13:58 | Miloš |  Krajinotvorba
Protože mě samozřejmě láká tvorba krajiny a klasické pilinové travní posypy, na které jsem býval zvyklý, jsou už dávno překonány, chtěl jsem zkusit statickou trávu. Jak jsem se dočetl na různých diskusích, tak sypání z nabité lahvičky ani udělátko z elektrické plácačky na mouchy nejsou zrovna to pravé a investovat tisíce do drahého profesionálního zařízení kvůli mým pár plošným decimetrům se mi taky moc nechtělo.
Pak jsem si vzpomněl, že se mi doma už asi 30 roků válí domácí ionizátor, který se tu (ještě za totality v ČSSR) průmyslově vyráběl a měl by pracovat právě na principu vysokonapěťové elektrody, takže by měl vysoké napětí vyrábět. Tehdy jsme ho koupili a pustili, ale nic jsme nepociťovali a tak byl časem ohodnocen jako "k ničemu" a naštěstí nezahozen, ale jen uskladněn.
Takže jsem ho kupodivu i našel a po poněkud drastickém zákroku (zalepené pouzdro) jsem se dostal dovnitř. Jak jsem předpokládal (tehdy se ještě dělalo všechno poctivě), uvnitř byl celkem slušně provedený násobič napětí s pořádnými ochrannými odpory, takže jsem najednou měl slušný základ na vyrobení domácí flokovačky, kterou jsem z toho nakonec s minimálními úpravami vyrobil.
Injektorovou jehlu z čela jsem vytáhl, trochu po ní zvětšil otvor a protáhl dovnitř kvalitně izolovaný kablík k sítku na statickou trávu a připájel ho k původnímu výstupu na jehlu.

Protože jsem nechtěl z bezpečnostních důvodů použít původní přímé napájení přístroje ze sítě 230 V, použil jsem pro napájení přístroje malinký síťový transformátor 220V/24V (původně sloužil pro napájení průmyslových kontrolek) a ten zapojil "obráceně" ke střídavému výstupu běžného modelového napáječe FZ1. Čili k již elektricky kvalitně oddělenému bezpečnému napáječi cca 17 V jsem připojil 24 V vinutí transformátorku a k jeho 220 V vinutí (tedy k střídavému napětí cca 156 V) jsem připojl původním napájecím kabelem flokovačku. K výstupu 220 V transformátorku jsem dále připojil i "zemníci" kablík, který zapichujeme do krajiny jako protipól k sítku.

V obchodě jsem koupil cedníček na čaj, uštípl jsem mu držátko a ponechané cca 3 cm pahýlky držátka jsem natvaroval a zasunul do běžné dvouvodičové lustrsvorky, do které jsem rovněž připojil druhý konec kablíku ze špičky ionizátoru. Dírkou ve svorkovnici jsem přišrouboval svorkovnici vrutem k dřevěné tyčce / držátku a jednoduché sypátko statické trávy bylo hotové.

Tím je vlastně domáci flokovačka hotová a připravena k použití. Ty úpravy byly opravdu minimální a zvládl by je opravdu každý zručnější modelář. Transformátorek jsem pak ještě oboustrannou lepící páskou přilepil ke stojánku ionizátoru aby se mi nebimbal na kabelech, zaizoloval kontakty páskou proti náhodnému dotyku a pustil jsem se do prvních pokusů s flokováním.
Zkoušel jsem zatím jen na starém kousku polystyrenu a flokovačka bez problémů "postavila" i 6 mm vlákna statické trávy, takže je myslím plně funkční a použitelná.

Protože ionizátor, kablíky i transformátor jsem už měl bez plánovaného využití ve svých zásobách, koupil jsem vlastně jen sítko za 32 Kč, což je za funkční flokovačku cena slušná. Časem snad přidám obrázek realizované krajiny touto flokovačkou.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama